Den Grønne Dameklub

Resultater

Resultat 3. september – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Mette Astrup36
16 spillere2. Marianne Øllgaard34
3. Me Faurschou32
B-rækken1. Susanne Hauberg38
14 spillere2. Lene Ljungqvist34
3. Lene Brinch29

Resultat 27. august – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Helle Gry Pedersen35
25 spillere2. Susanne Paetsch33
bedst bagni
3. Conny Mortensen33
4. Aase Ellgaard Jensen30
bedst bagni
B-rækken1. Lene Ljungqvist34
19 spillere2. Susanne Hauberg32
bedst bagni
3. Kirsten Estrup32
4. Lene Brinch29
BirdiesBirgitte Boye BruhnF8

Resultat 20. august – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Alice Olsen35
20 spillere2. Lisbeth Albæk34
3. Helle Gry Pedersen33
4. Lise Hertz32
bedst bagni
B-rækken1. Lene Ljungqvist32
23 spillere2. Lis Usinger32
9 h – 18 (80%)
3. Mette Hedegaard26
bedst bagni
4. Brynhild Løvendorf26
BirdiesHelle Gry PedersenP3
Ida HartzP5

Resultat 13. august – stable-put

NavnPoint
A-rækken1. Annette Gerner Hansen60
17 spillere2. Karin Østergaard Petersen56
3. Me Faurschou54
B-rækken1. Kirsten Estrup56
14 spillere2. Britta Saxov45
3. Lene Brinch42
BirdiesElisabeth SchnackF3
Hole-in-one!!!!:-)Hanne HeiredalH2

Resultat 30. juli – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Mette Astrup38
14 spillere2. Aase Ellgaard34 (bedst bagni)
3. Gitte Asserhøj34 (bedst bagni)
B-rækken1. Bodil Munch Ibsen36
8 spillere
BirdiesVivi BennH2
Rose HansenH2

Resultat 16. juli – slagspil med loft

NavnPoint
A-rækken1. Karin Pehrsson67
15 spillere2. Pia Hoffmeyer75 (bedst bagni)
3. Conny Mortensen75 (bedst sidste 6)
B-rækken1. Britta Saxov74 (bedst bagni)
15 spillere2. Kirsten Estrup74
3. Susanne Paetsch79
BirdiesSusanne PaetschP3

Resultat 9. juli – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Conny Mortensen34
17 spillere2. Vibeke Piper33 (bedst bagni)
3. Rose Hansen33
B-rækken1. Britta Saxov33
17 spillere2. Susanne Paetsch32
3. Lene Lundqvist31
BirdiesVivi BennH2
Rose HansenH2

Resultat 2. juli – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Marianne Øllgaard40
21 spillere2. Rose Hansen35
3. Helle Strøm33 (bedst bagni)
4. Gitte Asserhøj33
B-rækken1. Kirsten Estrup33 (bedst bagni)
18 spillere2. Bente Eriksen33
3. Bodil M Ipsen30 (bedst bagni)
4. Lene Brinch30
BirdiesBente WiegellH2
Me FaurschouH5
Vivi BennF3

Resultat 25. juni 2019 – turnering med farvet bold

NavnPoint
1. præmieLene Ljungqvist37
2. præmieGitte Asserhøj 36
3. præmie Vibeke Piper33 (bedst bagni)
Holdpræmie:
1. præmieLene Brinch
Vibeke Piper
Susanne Lund
Karin Østergaard
34
2. præmieLise Cordsen
Helle Gry Petersen
Gitte Asserhøj
33
BirdiesLise Cordsen
Annette Gerner Hansen
Lene Ljungqvist
H2
H9
H9

Resultat 18. juni 2019 – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Karin Pehrsson38
29 spillere2. Karin Østergaard Petersen34
3. Gitte Asserhøj 32
4. Helle Gry Petersen31
B-rækken
22 spillere 1. Lene Ljungqvist38
2. Kirsten Schmidt-Andersen34
3. Britta Saxov32 (bedst bagni)
4. Lene Brinch32
BirdiesP8: Liselott Nellemann

Resultat 11. juni 2019 – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Birgitte Hjorth-Hansen36
20 spillere2. Mette Astrup33
3. Helle Gry Petersen32
4. Gitte Asserhøj29 bedst bagni
B-rækken
14 spillere 1. Alice Olsen41
2. Britta Saxov31
3. Susanne Paetsch25
BirdieF3: Mette Astrup
F5: Vivi Benn

Resultat 4. juni 2019 – stableford og 2x NP

NavnPoint
A-rækken1. Rose Hansen37
24 spillere2. Birgitte Boye Bruhn33
3. Gitte Asserhøj32 (bedst bagni
4. Annette Gerner Hansen32
B-rækken
19 spillere 1. Lene Ljungqvist37
2. Noi Hansen34 bedst bagni
3. Marianne Mønsted34
4. Kirsten Estrup32
Nærmest pindenF8: Susanne Paetsch3.65 m
P3: Noi Hansen6.07 m

Resultat 28. maj 2019 – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Helle Gry Pedersen38
19 spillere2. Me Faurschou36
3. Lise Cordsen34
4. Annette Gerner Hansen33
B-rækken
14 spillere 1. Lene Ljungqvist40
2. Susanne Hauberg37
3. Kirsten Dyhrberg Kyed34

Resultat 21. maj 2019 – stableford

NavnPoint
A-rækken1. Rose Hansen34
14 spillere2. Karin Pehrsson30 (bedst bagni)
3. Mette Astrup30
B-rækken
4 spillere Ingen præmie


Resultat 14. maj 2019 – Stable-put

NavnPoint
A-rækkenGitte Asserhøj62
27 spillereKarin Østergaard Petersen53
Alice Olsen50
Mette Astrup49 bedst bagni
B-rækken
15 spillere Liselotte Therp58
Noi Hansen47 bedst bagni
Lene Ljungqvist47
Birdies

Resultat 7. maj 2019 – Stableford

NavnPoints
A-rækken1. Mette Astrup 35
27 spillere2. Gitte Asserhøj34
3. Connie Søborg Hansen32
4. Annette Gerner Hansen 31 (bedst på bag-9)
B-rækken1. Lene Ljungqvist 30
18 spillere 2. Susanne Hauberg 29
3. Pia Lerche28
4. Brynhild Løvendorf26
Birdies Gitte AsserhøjH2

Resultat 30. april 2019 – Stableford med loft

Navn Slag
A-rækken1. Gitte Asserhøj 73 (bedst på bag-9)
26 spillere2. Lise Cordsen 73
3. Me Faurshou 75
4. Annette Gerner Hansen 77
B-rækken1. Lene Ljungqvist 75
17 spillere 2. Susanne Hauberg 78
3. Pia Lerche81
Birdies Annette KristensenH3
Lise CordsenF3
Gitte AsserhøjF8

Resultat 23. april 2019 – Stableford med NP

Navn Points
A-rækkenBirgitte Boye Bruhn 32
20 spillereHelle Gry Pedersen
28
Mette Astrup26 (bedst på bag-9)
Karin Østergaard Petersen26
B-rækkenLene Ljungqvist35
18 spillere Randi Jensen31
Liselotte Therp27
Brynhild Løvendorf26 (bedst på bag-9)
NPF3: Elsebeth Schnack2,75 m
P8: Brynhild Løvendorf4,53 m
BirdiesMette AstrupP8
Rose HansenP3

Resultat 16. april 2019 – Stableford

Navn Points
A-rækken 1. Ulla Sonne-Holm 34
22 spillere 2. Karin Pehrsson
30
3. Annette Kristensen 29
4. Vibeke Piper 28
B-rækken 1. Kirsten Estrup 31 (bedst bag-9)
10 spillere 2. Bente Eriksen 31
Birdies Annette Gerner Hansen P1

Resultat 9. april 2019 – Stableford

Navn Points
A-rækken 1. Kirsten Schwartzbach 34
23 spillere 2. Annette Gerner Hansen
30
3. Alice Olsen 29
4. Gitte Asserhøj 28
B-rækken Bodil Ipsen 32  (18+14)
16 spillere Liselotte Therp 27
Noi Hansen 26
Birdies Birgitte Hjorth-Hansen

Resultat 2. april 2019 – Texas Scramble

PlaceringNavn Slag
18 h.
Nr. 1 Lise Cordsen
81
Helle Strøm
Helle Mousten Sørensen
Mette Astrup
Nr. 2 Lise Hertz 82
Annette Gerner Hansen
Rose Hansen
Gitte Asserhøj
9 h.Helle Holm 46
Brynhild Løvendorf
Karin Pehrsson
Jytte Sørensen