Dameklubben

Resultater 2024

Den 15. maj – Stableford

A-rækken 9 spillere
  • 1. Jannie Streit – 38 p (præmie)
  • 2. Charlotte Halmø – 34 p.

    3. Merete Friis Borg – 30 p.
B-rækken 22 spillere
  • 1. Hanne Pedersen – 43 p. (Præmie)
  • 2. Bitten Otbo – 40 p. (præmie)
  • 3. Kirsten Estrup – 39 p. (Præmie)
9 Huller 2 spillere
  • 1. Birthe Greve – 16 p.
  • 2. Inge Engel – 14 p.
Birdies:
  • Jannie Streit på F3

Den 8. maj – Stableford

A- rækken 16 spillere

  • 1. Jette Breum ( bedst på bagni ) 37 point Præmie
  • 2. Maria Rasch 37 point ( Præmie)
  • 3. Lizzi Trojaner 35 point ( Præmie)

B – rækken 19 spillere

  • 1. Annelise Tøttrup 35 point ( Præmie)
  • 2. Lone Tøttrup 34 point ( Præmie )
  • 3. Inger Thye 32 point ( Præmie)

9 huller 5 spillere

  • 1. Kirsten Blok 20 point (Præmie)
  • 2. Rie Hedegaard 11 point – ej præmie

Birdiebolde

  • H9 – Hanne Pedersen
  • H8 – Lilian Agerklint
  • P3 – Bibbi Bryld
  • P5 – Charlotte Braginski
  • P8 – Maria Rasch

Den 1. maj – Holdspil med farvet bold

Gunstarten 29 spillere

  • 1. Charlotte Bjerre, Jane Hess, Karine Bech, Marianne Viskum Olesen 30 point ( præmie, har fået)
  • 2. Jette Sandel, Inger Thye, Lillian Agerklint, 28 point (præmie, har fået)
  • 3. Takako Bang, Joan Archibald, Åse Brinch-Nielsen, Merete Friis Borg 26 point ( præmie, har fået)

18 huller, eftermiddagspigerne 12 spillere

  • 1. Jeanette Rydbirk, Pia Christiansen, Anne Birgitte Ammari 33 point ( præmie)
  • 2. Anna Brolunde-Jensen, Lene Bruhn, Bibbi Bryld 25 point

9 huller 10 spillere

  • 1. Kirsten Block, Bente Ekstrøm, Hanne Bruun, Karen Calum 16 point ( præmie)
  • 2. Rita Blom Balleby, Inge-Lise Føhns 15 point

Birdies

  • H5 Karen Thorsted
  • H5 Helle Lindblad
  • Charlotte Bjerre på to huller om formiddagen

Den 24. april – Alm. Stableford med NP på hul F8 og P3

A-rækken – 14 spillere

  • 1. Helle Lindblad – 32 p. (præmie)
  • 2. Bibbi Rasmussen – 31 p. bedst på de sidste 3 huller (præmie)
  • 3. Charlotte Bjerre – 31 p.

B-rækken – 8 spillere

  • 1. Pia Christiansen – 30 p. (præmie)
  • 2. Lisa Herlet – 29 p.
  • 3. Charlotte Braginski – 28 p.

9-huls-rækken – 8 spillere

  • 1. Lise Riis – 16 p. (præmie)
  • 2. Kirsten Blok – 13 p.
  • 3. Lone Tøttrup – 11 p.

Nærmest pinden

  • Farum 8 – Helle Liljengren  2,87 m
  • Parkvej 3 – ingen spiller

Den 17. april – Alm. Stableford

A-rækken – 16 spillere
  • 1. Helle Liljengren – 35 p. (præmie)
  • 2. Charlotte Bjerre – 33 p. (præmie)
  • 3. Jette Breum – 33 p. (præmie)
B-rækken – 11 spillere
  • 1. Anne B Ammari – 38 p. (præmie)
  • 2. Takako Bang – 32 p. (præmie)
  • 3. Inger Schmidt – 31 p.
9-huls rækken – 6 spillere
  • 1. Inge Engel 15 p. (præmie)
  • 2. Hanne Møller-Christensen 14 p.
  • 3. Rie Hedegaard – 11 p.
Birdies:
  • P8 Jannie Streit og Joan Archibald
  • P3 Lissi Trojaner

Den 10. april 2024 Årets første match. Mexican scramble over 9 huller, der spilles i en række

  • 1. plads med 32 slag netto
  • Karen Thorsted, Anne Kørbits, Lone Flower og Anna Brolund-Jensen
  • 2. plads med 33 slag netto
  • Birgit Sønderskov, Pia Christiansen, Jeanette Rydbirk og Anne Birgitte Ammari
  • 3. plads med 34 slag netto og bedst på de sidste tre huller
  • Lene Brun, Jette Breum, Lillian Agerklint og Charlotte Bjerre

Resultater 2023

Den 11. oktober 2023 Årets sidste match. Mexican scramble over 9 huller, der spilles i en række

  • 1. Plads med 33 slag netto og beds på de sidste tre huller, præmie
  • Vivi Benn, Jette Sandel, Jannie Streit og Lisbeth Wolff
  • 2. Plads med 33 slag netto præmie
  • Bibbi Bryld, Birgitte Campion, Sisse Hagemann og Lone Klitte Mejer
  • 3. Plads med 33 slag netto, men dårligst på de sidste 6 huller, rosende omtale
  • Inger Thye, Hanne Pedersen, Joan Archibald og Else Marie Friis

Den 4. oktober – Stableford

A-rækken – 7 spillere
  • Åse Brinch-Nielsen – 33 p. – Præmie
  • Susanne Houlberg – 32 p.
  • Helle Lindblad – 27 p.
B-rækken – 3 spillere
  • Kirsten Estrup – 26 p.
  • Inger Palm – 24 p.
  • Inger Thye – 24 p.
9-huls rækken – 5 spillere
  • Anne Birgitte Ammari – 19 p. – Præmie
  • Lissi Trojaner – 17 p.
  • Lone Klitte Mejer – 17 p.
Birdies:
  • Lone Klitte Mejer

Den 27. september – Stableford

A-rækken – 20 spillere
  • Birgitte Campion – 33 p. (bedst på bagni) – Præmie
  • Lone Flower Gravesen – 33 p. – Præmie
  • Susanne Houlberg – 32 p. – Præmie
B-rækken – 10 spillere
  • Kirsten Estrup – 34 p. – Præmie
  • Bente Løth – 33 p. (bedst på bagni) – Præmie
  • Inge-Lise Føhns – 33 p.
9-huls rækken – 3 spillere (desværre ingen præmier)
  • Pia Christiansen – 16 p.
  • Annette Hansen – 15 p.
  • Anne Birgitte Hjuler Ammari – 14 p.
Birdies:
  • Anne Birgitte Hjuler Ammari – P3
Nærmest Pinden på H2 = Jette Sandel med 1,97 m
Længste Drive på F5 = Margrethe Brodersen

Den 20. september – Slagspil m/loft

A-rækken – 14 spillere
  • Sisse Hagemann – 63 slag – Præmie
  • Lene Bruhn – 69 slag – Præmie
  • Lissi Trojaner – 69 slag
B-rækken – 11 spillere
  • Kirsten Estrup – 73 slag – Præmie
  • Maj-Britt Bunch – 74 slag – Præmie
  • Inger Palm – 77 slag
Birdies:
  • F3 – Lillian Agerklint
  • P2 – Lone Flower
  • F3 – Åse Brinch

Den 13. september – Stableford

A-rækken – 19 spillere
  • Jannie Streit – 42 p. (præmie)
  • Lene Bruhn – 41 p. (præmie)
  • Jette Breum – 39 p. (præmie)
B-rækken – 11 spillere
  • Maj-Britt Bunch – 38 p. (Præmie)
  • Hanne Pedersen – 33 p. (præmie)
  • Kirsten Blok – 33 p.
9-Huller – 2 spillere (udløser desværre ingen præmier…)
  • Birgit Sønderskov – 14 p.
  • Anne Birgitte Ammari – 11 p.

Birdies:

  • H2 – Karen Thorsted
  • H5 – Karen Calum
  • H9 – Helle Lindblad

Den 6. september – Stableford

A-rækken – 18 spillere
  • Joan Archibald – 36 p. (præmie)
  • Susanne Houlberg – 35 p. (præmie)
  • Birgitte Campion – 33 p. (præmie)
B-rækken – 9 spillere
  • Lone Tøttrup – 34 p. (præmie)
  • Hanne Pedersen – 33 p.
  • Bitten Otbo – 27 p.
9 huller – 3 spillere
  • Anne Larsen – 17 p.
  • Birgit Sønderskov – 14 p.
  • Pia Christiansen – 10 p.
Birdies:
  • Joan Archibald – H2
  • Lone Flower Gravesen – H2
  • Lisbeth Wolff – H6

Onsdag den 30. august – Stableford

A-rækken 18 spillere

  1. Åse Brinch-Nielsen – 37 point – Præmie
  2. Maria Rasch – 34 point – Præmie
  3. Birgitte Champion -32 Point – Præmie

B-rækken 14 spillere

  1. Hanne Pedersen -32 point – Præmie
  2. Kirsten Estrup – 31 point – Præmie (bedst på bag-ni)
  3. Karen Thorsted -31 point

9 hullers rækken 5 spillere

  1. Henriette Kronborg 20 point – Præmie
  2. Mette Kjøller 16 point

Birdies

  • H2 Merete Friis Borg
  • H2 Jannie Streit
  • F8 Inger Thye

Den 23. august – Greensome

Der blev spillet i én række – ialt 11 hold
  • Birgitte Campion + Merete Friis Borg – 36 p. (Præmie)
  • Lene Bruhn + Bente Løth – 34 p. – bedst på bagni (Præmie)
  • Lone Klitte Mejer + Lissi Trojaner – 34 p.
  • Lise Riis + Hanne Møller-Christensen – 32 p.
  • Bibbi Bryld Rasmussen + Anne Kørbits – 31 p.

Den 16. august – Stableford

A-rækken 19 spillere
  • Charlotte Bjerre – 37 p. (Præmie)
  • Birgitte Campion – 36 p. (Præmie)
  • Jannie Streit – 36 p. (Præmie)
  • B-rækken 11 spillere
  • Hanne Pedersen – 34 p. (Præmie
  • Inger Palm Andersen – 34 p. (Præmie)
  • Karen Thorsted – 32 p.

  • Ingen spillere i 9-huls rækken???
  • Ingen Birdies

Den 9. august Stableford

Der spilles i 1 række – 12 spillere

  1. Anne Kørbits – 35 point – præmie
  2. Vivian Thomsen – 33 point – Præmie
  3. Åse Brinch-Nielsen – 31 point

Birdies

  • H2 – Anne Kørbits

Gunstarten kl. 9.30 blev aflyst p.g.a. vejret

  • 9-huls rækken – ingen deltagere

Den 2. august – Stableford m/NP og LD

A-rækken – 14 spillere
  • Lisa Herlet – 32 p. (Præmie)
  • Susanne Houlberg – 32 p. (Præmie)
  • Charlotte Halmø – 30 p.
B-rækken – 7 spillere
  • Marianne Dreyer – 31 p. (Præmie)
  • Bente Løth – 29 p.
  • Inger Thye – 29 p.
9 Huller – 4 spillere
  • Anne Larsen – 19 p. (Præmie)
  • Hanne Møller-Christensen – 11 p.
  • Rie Hedegaard Pedersen – 10 p.
Nærmest Pinden:
  • Lillian Agerklint – 8,62 m
Længste Drive:
  • Lone Flower
Birdies:
  • H5 – Lone Flower

Den 26. juli – slagspil m/loft

A-rækken – 10 spillere
  • Margrethe Brodersen – 69 slag (præmie)
  • Anne Kørbits – 72 slag (præmie)
  • Charlotte Halmø – 75 slag
B-rækken – 8 spillere
  • Inge-Lise Føhns – 65 slag (præmie)
  • Inger Palm – 71 slag
  • Kirsten Blok – 76 slag
9-huls rækken – 3 spillere (udløser desværre ingen præmie)
  • Rie Hedegaard Pedersen – 38 slag
  • Bente Løth – 39 slag
  • Hanne Møller-Christensen – 41 slag
Birdies:
  • Margrethe Brodersen – P6
  • Inge-Lise Føhns – F8

Den 19. juli – Stableford

A-rækken – 11 spillere
  • Lene Bruhn – 39 p. (Præmie)
  • Bibbi Bryld – 36 p. (Præmie)
  • Elin Aagard – 33 p.
B-rækken – 7 spillere
  • Inger Palm – 35 p. (Præmie)
  • Marianne Dreyer – 32 p.
  • Hanne Pedersen 32 p.
9 huller – 6 spillere
  • Birgit Sønderskov – 19 p. (Præmie)
  • Rie Hedegaard – 17 p.
  • Rita Blom Balleby – 16 p.
Birdies:
  • Elin Aagaard – H2
  • Lillian Agerklint – H9

D. 12. juli 2023 Stableford fra Blå Tee i et forrygende regnvejr

A-rækken 5 spillere

  1. Jannie Streit 32 point – Præmie
  2. Lene Bruhn 26 point

B-rækken 2 spillere

  1. Anne Birgitte Hjuler Ammari 25 point – ej præmie, da der kun er to spillere
  2. Pia Christiansen 18 point

9 huls rækken – Ingen deltagere

Birdies:

H2 Jannie Streit

Den 5. juli – Stableford

A-rækken – 15 spillere
1. Jette Breum – 37 p. (præmie)
2. Lissi Trojaner – 35 p. (præmie)
3. Elin Aagaard – 33 p.
B-rækken – 13 spillere
1. Jane Hess – 34 p. (præmie)
2. Kirsten Stage – 33 p. (præmie)
3. Birgit Sønderskov – 30 p.
9-huls rækken – 0 spillere

Birdies:

  • P8 – Åse Brinch-Nielsen
  • P7 – Lissi Trojaner

Den 28. juni – Stableford

A-rækken 14 spillere

  1. Lisbeth Wolff – 41 point (præmie)
  2. Hanne Bruun – 39 point ( præmie)
  3. Jette Lindgren – 36 point

B-rækken 9 spillere

  1. Marianne Dreyer – 43 point (præmie)
  2. Inger Thye – 38 point
  3. Lis Mary Hansen – 38 point

9 huller 11 spillere

  1. Anne Birgitte Hjuler – 20 point ( præmie)
  2. Rita Blom Balleby – 17 point, bedst på de sidste 6 huller (præmie)
  3. Vivi Benn – 17 point

Birdies

  • Lene Bruun H1
  • Åse Brinch-Nielsen P8
  • Susanne Houlberg P8
  • Lisbeth Wolff P8 og H9

Den 21. juni 2023 – Foursome 18 huller – 18 hold

  • 1. Lisa Herlet/Joan Archibald – 43 p. (præmie)
  • 2. Bibbi Bryld/Jette Breum – 38 p. (præmie)
  • 3. Jane Hess/Mai-BrittBunch – 37 p. (præmie)

Foursome 9 huller – 5 hold

  • 1. Rita Blom Balleby/Lone Munk – 22 p. (præmie)
  • 2. Pia Christensen/Annette Hansen – 15 p.
  • 3. Kirsten Jagd Nissen/Inge-Lise Føhns – 14 p.

Den 14. Juni 2023 Alm. Stableford

18 huller A-rækken – 20 spillere
1. Susanne Houlberg – 41 p. (Præmie)
2. Jannie Streit – 40 p. (Præmie)
3. Hanne Bruun – 36 p. (Præmie)

18 huller B-rækken – 8 spillere
1. Bitten Otto – 37 p. (Præmie) (bedst på bagni)
2. Hanne Pedersen – 37 p.
3. Lis Hansen – 36 p.

9 huller – 6 spillere
1. Annette Hansen – 21 p. (Præmie)
2. Marianne Dreyer – 19 p.
3. Anne Ammari – 18 p.

Birdies:
  • Bibbi H5 og H6
  • Åse Brinch-Nielsen H2
  • Vivian Thomsen F1
  • Margrethe Brodersen H3

Den 7. Juni 2023 Flagmatch

18 huller A-rækken – 19 deltagere

  • 1. Anne Kørbitz – 3 slag tilbage efterhul 18, – bedst på bag-ni (Præmie)
  • 2. Lone Flower Gravesen – 3 slag tilbage efter hul 18 ( Præmie)
  • 3. Bibbi Bryld – 2 slag tilbage efter hul 18 – bedst på bag-ni ( Præmie)

18 huller B-rækken 11 deltagere

  • 1. Lone Tøttrup – 13 slag tilbage efter hul 18 !!! ( Præmie)
  • 2. Inger Palm Andersen 3 slag tilbage efter hul 18 – bedst på bag-ni( Præmie)
  • 3. Bitten Otbo 3 slag tilbage efter hul 18

9 huller 5 deltagere

  • 1. Lizzie Ahrensbach Vest i hul på H9 ( Præmie)
  • 2. Rie Hedegård 90 cm fra flaget på hul H8

Birdiebolde

  • Lillian Agerklint F2
  • Lone Tøttrup F3

Den 31. Maj – Stableford

18 huller A-rækken – 19 deltagere

  • 1. Margrethe Brodersen – 40 p. (Præmie)
  • 2. Lillian Agerklint – 39 p. (Præmie)
  • 3. Lissi Trojaner – 36 p. (Præmie)

18 huller B-rækken – 16 deltagere

  • 1. Lotte Pio Marotis – 35 p. (Præmie)
  • 2. Birgit Sønderskov – 35 p. (Præmie)
  • 3. Annette Hansen – 33 p. (Præmie)

9 huller – 7 deltagere

  • 1. Henriette Kronborg – 20p. (Præmie)
  • 2. Liselotte Heiredal – 17 p.
  • BIRDIES:
  • Vivian Thomsen H2
  • Joan Siig Merrild Archibald H3
  • Bibbi Bryld Rasmussen H2
  • Margrethe Brodersen H2

Den 24. Maj – Stableford i en række

18 huller – 15 deltagere

  • 1. Anne Ammari – 38 p. (Præmie)
  • 2. Anne Kørbits – 37 p. (Præmie)
  • 3. Karen Thorsted – 37 p.

9 huller – 8 deltagere

  • 1. Kirsten Blok – 19 p. (Præmie)
  • 2. Kirsten Sørensen – 18 p.
  • 3. Lone Tøttrup – 17 p.

Birdies

  • H9 Marianne Dreyer
  • H5 Pia Christiansen

Den 17. Maj – slagspil m/loft

18 huller – A-rækken – 20 deltagere
  • 1. Anne Kørbits – 69 slag (præmie)
  • 2. Hanne Bruun – 70 slag (præmie)
  • 3. Lillian Agerklint – 73 slag (præmie)
18 huller – B-rækken – 10 deltagere
  • 1. Marianne Dreyer – 73 slag (præmie)
  • 2. Inger Thye – 75 slag (præmie)
  • 3. Inger Palm – 77 slag

9 huller – 6 deltagere

  • 1. Annette Hansen – 36 slag (præmie)
  • 2. Hanne Møller-Christensen – 41 slag
  • 3. Rie Hedegaard – 42 slag

Birdies

  • Hanne Møller-Christensen. H9
  • Anne Kørbits F5
  • Hanne Pedersen. P8

Den 10. maj – stableford

18 huller – A-rækken – 20 deltagere
  1. Lillian Agerklint – 37 p. (præmie)
  2. Bibbi Bryld Rasmussen – 36 p. (præmie)
  3. Merete Friis Borg – 33 p. (præmie)
18 huller – B-rækken – 12 deltagere
  1. Birgit Sønderskov – 35 p. (præmie)
  2. Marianne Dreyer – 30 p. (præmie)
  3. Hanne Pedersen – 29 p.
9 huller – 5 deltagere
  1. Kirsten Blok – 16 p. (præmie)
  2. Inge-Lise Føhns – 14 p.
  3. Inge Engel – 14 p.

Birdies

  • H4 – Bibbi

**************************************

Den 3. maj 2023 – Holdspil med farvet bold

18 huller – 41 spillere
  1. Elin Aagaard, Susanne Houlberg, Bitten Otbo, Annelise Tøttrup – 31 point (præmie)
  2. Hanne Bruun, Gunver Maltesen, Marianne Viskum Olesen – 25 point (præmie)
9 huller – 8 spillere
  1. Karen Calum, Hanne Møller-Christensen, Rie Hedegaard, Inge-Lise Føhns – 17 point (præmie)
Individuelle scores – 18 huller A-rækken
  1. Åse Brinch Nielsen – 38 point (præmie)
  2. Hanne Bruun – 36 point
  3. Helle Liljengren – 35 point
Individuelle scores – 18 huller B-rækken
  1. Bitten Otbo – 38 point (præmie)
  2. Anne Birgitte Hjuler – 35 point
  3. Lone Tøttrup – 33 point
Individuelle scores – 9 hullersrækken
  1. Karen Calum – 19 point (præmie)
  2. Hanne Møller-Christensen – 16 point
  3. Inge-Lise Føhns – 15 point

**************************************

Den 26. april – Stableford m/nærmest pind og længste drive

18 huller – A-rækken – 15 spillere
  1. Helle Liljengren – 41 p. (præmie)
  2. Lone Klitte Mejer – 35 p. (præmie)
  3. Lillian Agerklint – 35 p.
B-rækken – 13 spillere
  1. Kirsten Sørensen – 38 p. (præmie)
  2. Karen Thor – 36 p. (præmie)
  3. Lis Mary Hansen – 33 p.
9 huller – 5 spillere
  1. Inge Engel – 15 p. ( præmie)
  2. Liselotte Heiredal – 15 p.
  3. Rita Blom Balleby – 12 p.
Birdies
  • P3 Helle Liljengren
  • P6 Charlotte Halmø
  • F3 Elin Aagaard
  • H2 Liselotte Heiredal
Nærmest pinden
  • P8: Birgit Sønderskov – 11,5 m
  • H2: Liselotte Heiredal – 15,9 m
Længste drive

F4: Karen Thor

**************************************

Den 19. april – Stableford

18 huller – A-rækken – 18 spillere
  1. Merete Borg – 35 points (præmie)
  2. Hanne Bruun – 34 p. (præmie)
  3. Charlotte Halmø – 34 p. (præmie)
18 huller – B-rækken – 14 spillere
  1. Birgit Sønderskov – 32 points (præmie)
  2. Karen Thorsted – 32 p. (præmie)
9 huller – 7 spillere
  1. Hanne Møller-Christensen – 20 p. (præmie)

Birdies

  • P6 Lone Mejer og Jannie Streit
  • P7 Lisbeth Wolff
  • H2 Joan Archibald og Hanne Bruun

**************************************

Den 12. april – Mexican Scramble

18 huller – 9 hold
  1. Sisse Hagemann, Lisa Herlet, Henriette Kronborg, Helle Liljengren
  2. Jannie Streit, Elin Aagaard, Jette Borring, Lisbeth Wolff
9 huller – 5 hold
  1. Pia Christiansen, Birgit Sønderskov, Anette B. Jørgensen, Anne Ammari

**************************************

Den 5. april – indiv. stableford (m/vinterregler)

9 huller – 10 spillere
  1. Jannie Streit – 21 p. (præmie)
  2. Maria Rasch – 20 p. (præmie)
  3. Sisse Hagemann – 20 p.